Władimir Putin o ponad dwudziestu lat rządzi jednym z najpotężniejszych krajów na świecie. Budzi taką samą odrazę w wielu ludziach, jaki zachwyt wśród wielu Rosjan dumnych z przywódcy, którzy rządzi twardą ręką i budzi respekt na całym świecie. “Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina” autorstwa Krystyny Kurczab-Redlich to kompletna biografia rosyjskiego prezydenta. Książka napisana przez dziennikarkę, która kilkanaście lat spędziła w Rosji, obnaża wiele aspektów jego kariery do tej pory z mniejszym lub większym skutkiem tuszowanych.

Zupełnie niejasna przeszłość

Autorka sumiennie i dysponując twardymi argumentami dowodzi, że znane powszechnie informacje na temat Władimira Putina można z powodzeniem włożyć między bajki. Wśród informacji tych nie zgadza się ani miejsce urodzenia, ani dane dotyczące dzieciństwa, zaś okres jego służby w Dreźnie do dziś owiany jest wielką tajemnicą. Wywodzący się ze służb specjalnych Władimir Władimirowicz Putin został prezydentem Rosji w 1999 roku i w ciągu kilku lat dowiódł, że jest politykiem działającym na arenie międzynarodowej zupełnie bez skrupułów. Oskarża się go na przykład o wydanie rozkazu wysadzenia w powietrze rosyjskich domów mieszkalnych, o co finalnie oskarżono czeczeńskich terrorystów, ale to miał być dopiero początek.

Jak Putin stał się carem

Otoczony zaufanymi ludźmi Władimir Putin zaczął realizować niezwykle brutalną politykę, która miała nie tylko zapewnić mu autorytarną władzę, ale również usunąć z powierzchni Ziemi wszystkich tych, którzy mogli mu zaszkodzić. Aleksander Litwinienko był byłym agentem FSB, który obwieścił światu informacje na temat morderczych metod rosyjskich służb. W trosce o własne życie poprosił o azyl polityczny w Anglii, ale i tam dosięgła go kara za brak lojalności. Zatruty polonem 210 umierał w straszliwych męczarniach na oczach całego świata. Z kolei niezależna dziennikarka, Anna Politkowska, została zastrzelona pod swoim mieszkaniem w dniu urodzin Putina. Zginęli również jej koledzy z redakcji. Krystyna Kurczab-Redlich opisuje życie Putina, zaś czytelnik ma wrażenie, że jest to brawurowo napisana powieść sensacyjna z wielką polityką w tle.